czwartek, 29 maja 2014

Hawajskie Luau.


Po lewej Rabbit Island, po prawej Kaohikaipu Island, która stanowi Stanowe Sanktuarium Ptaków Morskich.
 Hawajska kultura jest tak samo piękna jak i same Hawaje. Polinezja to kraina szczęśliwości.

Przyszedł czas, żeby ją lepiej poznać z innej niż dotychczas strony. Jedną z rzeczy do zrobienia na mojej liście było luau.

Luau to hawajska uczta, lecz jedzenie wcale nie jest na niej najważniejsze. Nieodzownym punktem każdego luau jest bogaty program rozrywkowy. To, na które ja trafiłam jest ponoć najlepszym na wyspie (Chief's Luau). Prawdę mówiąc kilka osób związanych z tym luau, miałam już okazję poznać kilka miesięcy temu. Co prawda jedynie na ekranie telewizora - oglądając The Amazing Race podczas długich, zimowych wieczorów w Virginii, ale mimo wszystko kojarzyłam ich twarze.

Najważniejszym elementem jest rozrywka - przede wszystkim muzyka i taniec, dzięki którym można poznać polinezyjską kulturę.

Luau rozpoczęło się od plecenia wianków z liści palmowych, nauki hula oraz tatuaży z henny (tatuaże są ważną tradycją w Polinezji).Po krótkim wstępie nastąpiła modlitwa w języku hawajskim oraz poświęcenie prosiaka w ogniu. Właśnie wtedy zaczęło się nasze prawdziwe luau.


Naszemu luau przewodniczył Chief, który znany jest również jako... The Coconut Man. Tak zabawnego i sympatycznego człowieka chyba jeszcze nie widziałam!

Luau okazało się być lekcją o polinezyjskich wyspach, podróżą z jednej na drugą dzięki tańcowi i muzyce.
Pewnie zauważyliście, że często na zdjęciach pojawia się ten charakterystyczny gest dłoni. Shaka lub hang loose wywodzi się z Hawajów, używają go tutaj absolutnie wszyscy. Jego znaczenie jest bardzo złożone, przede wszystkim używa się go by przekazać energię aloha. Może to być powitanie, podziękowanie, wyrażenie radości. Podczas ostatniego weekendu, który spędziłam na Maui, gdzie drogi nie są zatłoczone, a wręcz puste, niejednokrotnie kierowcy jadący z naprzeciwka wystawiali swoje dłonie ułożone w the shaka sign w geście powitania.

Tak jak pisałam wcześniej - luau to nie tylko jedzenie i rozrywka, to również lekcja. Nasz Chief wytłumaczył nam dokładnie co oznacza ALOHA, bo znaczenie tego słowa jest dość skomplikowane. Słowo alo oznacza tyle co obecność, zwrócenie się ku sobie, natomiast ha to tchnienie lub istota życia. Gdy wypowiadamy słowo aloha, dzielimy się naszą miłością i przyjaźnią, przekazujemy pokój. Jesteśmy przyjaciółmi, szanujemy się. Aloha może oznaczać miłość. Wypowiadane jest również w geście przywitania i pożegnania.

Na Hawajach ludzie starają się żyć zgodnie z ideą Aloha Spirit - życia wypełnionego miłością, przyjaźnią i szczęściem. Szerząc i dzieląc się z innymi naszym aloha dostosowujemy się Uniwersalnej Mocy, która w języku hawajskim nazywana jest mana. Stosowanie tej przepełnionej miłością mocy jest kluczem do osiągnięcia prawdziwego zdrowia, szczęścia, pomyślności i sukcesu. Życie zgodnie z Duchem Aloha to jedna z najpotężniejszych technik na świecie, ale mimo tego, że jest to niewiarygodnie łatwe, czasami może wydawać się trudne. Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to, że trzeba żyć aloha i trzeba robić to często. Ten sekret został przekazany ludzkości raz po raz, ale mimo to powraca on w kolejnej formie. Tym ważnym sekretem jest to, żeby błogosławić wszystkich i wszystko, co reprezentuje to co chcesz osiągnąć.

***

Widok na Koko Crater, czyli wzniesienie, które niegdyś było wulkanem.
Żeby dojść do miejsca, w którym odbywało się luau musieliśmy przejść przez Sea Life Park Hawaii. To właśnie tam widziałam rekina-młota pierwszy raz w moim życiu!

1 komentarz:

  1. Zdjęcia niesamowite ... a energia jest wręcz nie do opisania. Ile bym dała by się znaleźć na Hawajach i doświadczyć tego na własnej skórze.
    Widać, że pozytywna energia udziela Ci się w 100% i korzystaj ile wlezie :-)

    OdpowiedzUsuń